Bloog Wirtualna Polska
Są 1 272 193 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Rozmanażeanie, Łączenie w pary, Ciąża itp.

wtorek, 08 stycznia 2008 20:30

Łączenie chomików


Chomiki najlepiej łączyć w neutralnym pomieszczeniu lub w klatce samca, jest on bowiem mniej agresywny od samicy i bardziej chętny niż ona do przyjmowania gości na swoim terytorium.
Jeżeli dobrze wybierzemy moment łączenia zwierząt (samiczka musi być w okresie rui), para chomików rozpocznie kopulację trwającą kilka minut i powtarzającą się kilkakrotnie. Bodźcem do kopulacji jest dla samca nie tylko zapach wydzielany przez samicę w okresie rui, ale również jej zachowanie, polegające na znieruchomieniu w postawie stojącej.
Po pewnym czasie zwierzęta zaczną być względem siebie agresywne, należy więc je rozdzielić.Ciąża


Długość ciąży u samiczek wynosi od 16 dni (chomik syryjski), do 20-22 dni (pozostałe gatunki).
Rozwój płodu jest bardzo intensywny i częściowo dokonuje się kosztem samicy, dlatego też w okresie ciąży należy ją otoczyć szczególną opieką: dostarczać pożywienie wzbogacone w białko i witaminy  zapewnić DUŻO spokoju i nie brać na ręce


Poród


O narodzinach młodych świadczą dobywające się z gnazdka dość głośne piski. Po porodzie matka zjasa swoje łożysko, zaopatrując w ten sposób organizm w białko. Nie zjedzone resztki należy po kilku godzinach usunąć z gniazda.
Trzeba wiedzieć, że przez kilka dni po porodzie musimy zapewnić samicy absolutny spokój, nie zaglądać do gniazda, nie brać jej na ręce i nie dotykać noworodków. Zaniepokojona matka jest zdolna do kanibalizmu (brrr) - może zjeść własne dzieci, jeśli poczuje obcy zapach.
Bezpośrednio po urodzeniu dzieci samica przebywa cały czas w gnieździe, nie wychodząc nawet po pokarm. W kolejnych dniach w pośpiechu odwiedza "toaletę" a następnie szybko zaspokaja głód i pragnienie i, zabierając pokaźne porcje zapasów, wraca do gniazda.
W miarę upływu czasu coraz częściej, wraz z małymi, opuszcza gniazdo na coraz dłuższy czas.

3 dni
9 dni
13 dni
29 dniMłode


Liczba młodych w miocie waha się od 3 do 13 sztuk. Młode chomiczki rodzą się nagie, ślepe i głuche, rozwijają się jednak bardzo szybko. Po mniej więcej 2 tygodnie zaczynają wychodzić z gniazda, po 20 dniach po porodzie samica przestaje karmić dzieci, zaś po 24 dniach-porzuca (tylko w rodzinie chomika Roborowskiego żyją w zgodzie). Młode chomiczki w miarę upływu dni stają się coraz bardiziej samodzielne i coraz zręczniejsze, dużo czasu spędzając na zabawach i baraszkowaniu.
Dłuższe trzymanie razem rodziny choiczej wyzwala w poszczególnych osobnikach agresję ! Jest to związane z dojrzewaniem płciowym młodych.
Samiczki zdolne są do zapłodnienia w 42-45 dniu życia, samce zaś znacznie później - w 50-57 dniu od porodu.

Młode nalezy rozdzielić na dwie kaltki w jednej same młode samce, w drugiej same mlode samiczki. Robi się to po 3 tygodniu życia. Po 5-6 można juz sprzedawać.

Nie oddawaj chomiko do skepu zoologicznego ( to dla nich męczarnia) Jeśli już masz młode oddaj komuś ( osoba powinna być odpowiedzialna )

Chomiki można brac na ręce wtedy gdy wychądzą z gniazda i mają otwarte oczy. Nalezy wziąć jednego na rękę, a drugą ręką go przykryć od góry

Gdy chomiki jeszcze nie są rozdzielone nie myj klatki.

Podziel się
oceń
12
2

Komcie chomiczków (18) | Dopisz chomiczka

Zdjęcia w galeriach.


sobota, 18 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  194 817  

Kalendarz

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Adoptowałam chomiczka o imieniu Edi.


Dodatki na bloga

Statystyki

Odwiedziny: 194817
Wpisy
  • liczba: 37
  • komentarze: 613
Galerie
  • liczba zdjęć: 65
  • komentarze: 469
Bloog istnieje od: 3675 dni

Lubię to